Description
| Specifications | |
| Media roll, core size | 2 in |
| Brightness | 90 |
| U.S. page weight | 35 lb |
| Metric page weight | 130 g/m2 |
| Opacity | 96% per TAPPI T-425 Test Method |
| Shelf life | 1 year, unopened in original packaging |
| Whiteness | 144 per CIE Ganz 82 Test Method |
| Drying time | Immediate (@ 23°C, 50% RH) |
| Gloss level | Matte per ASTM D-523 Test Method |
| Lamination | Can be laminated wth commercially available thermal and pressure-sensitive laminate films. Visit HP’s lamination partner for more information. |
| C6029C 24″x100′ roll on 2″ core. One roll per box. | |
| C6030C 36″x100′ roll on 2″ core. One roll per box. | |
| C6569C 42″x100′ roll on 2″ core. One roll per box. | |
| C6570C 54″x100′ roll on 2″ core. One roll per box. | |
| C6977C 60″x100′ roll on 2″ core. One roll per box. | |
| Q1956A 42″x225′ roll on 2″ core. One roll per box. | |
| Q1957A 60″x225′ roll on 2″ core. One roll per box. | |



