Description
|
Specifications |
|
| Media roll, core size | 2 in |
| Brightness | 91% per TAPPI T-452 Test Method |
| U.S. page weight | 55 lb |
| Metric page weight | 210 g/m2 per ISO 536 Test Method |
| Opacity | 98% per TAPPI T-425 Test Method |
| Shelf life | 1 year, unopened in original packaging |
| Whiteness | 130 per CIE Ganz 82 Test Method |
| Drying time | Instant dry (@ 23°C, 50% RH) |
| Gloss level | Matte per ASTM D-523 Test Method |
| Lamination | This product has excellent compatibility with thermal, heat assist, and pressure sensitive film laminates. Please visit www.hp.com/go/designjet/supplies/ to obtain HP lamination partner compatibility information. |
| Waterfastness | Yes with Original HP 70 Vivera pigment inks or HP 91 Vivera pigment inks |
| Q6626B 24″x100′ roll on 2″ core. One roll per box. | |
| Q6627B 36″x100′ roll on 2″ core. One roll per box. | |
| Q6628B 42″x100′ roll on 2″ core. One roll per box. | |
| Q6630B 60″x100′ roll on 2″ core. One roll per box | |



