Description
| Specifications | |
| Media roll, core size | 2 in |
| Brightness | 110 |
| U.S. page weight | 21 lb |
| Metric page weight | 80 g/m2 |
| Opacity | Greater than 90% per TAPPI T-425 Test Method |
| Shelf life | 2 years, unopened in original packaging |
| Smoothness | 200 +/- 50 per ISO 2494 Test Method |
| Whiteness | 160 per CIE GANZ 82 Test Method |
| Drying time | Less than 1 minute (@ 23°C, 50% RH) |
| Gloss level | Matte per ASTM D-523 Test Method |
| Lamination | Yes, hot and cold |
| Waterfastness | Lamination required |
| Q1396A 24″x150′ roll on 2″ core. One roll per box. | |
| Q1397A 36″x150′ roll on 2″ core. One roll per box. | |
| Q1398A 42″x150′ roll on 2″ core. One roll per box. | |
| Q8751A 36″x574′ roll on 2″ core. One roll per box | |



