Description
| Specifications | |
| Media roll, core size | 2 in |
| Brightness | 90 |
| U.S. page weight | 26 lb |
| Metric page weight | 95 g/m2 |
| Opacity | 89% per TAPPI T-425 Test Method |
| Shelf life | 2 years, unopened in original packaging |
| Smoothness | 190 per TAPPI T-538 Test Method |
| Whiteness | 117 per CIE Ganz 82 Test Method |
| Drying time | Immediate (@ 23°C, 50% RH) |
| Gloss level | Matte per ASTM D-523 Test Method |
| Lamination | Can be laminated with comercially available thermal and pressure-sensitive laminate films. Visit HP’s lamination partner for more information. |
| Waterfastness | Lamination required |
| Q1404B 24″x150′ roll on 2″ core. One roll per box. | |
| Q1405B 36″x150′ roll on 2″ core. One roll per box. (DISCONTINUED) | |
| Q1406B 42″x150′ roll on 2″ core. One roll per box. | |
| Q1408B 60″x150′ roll on 2″ core. One roll per box. | |



