Description
|
Specifications |
|
| Media roll, core size | 2 in |
| Brightness | 70 |
| U.S. page weight | 18 lb |
| Metric page weight | 67 g/m2 |
| Opacity | 70% per TAPPI T-425 Test Method |
| Shelf life | 1 year, unopened in original packaging |
| Smoothness | Not applicable |
| Whiteness | 73 per CIE Ganz 82 Test Method |
| Drying time | Less than 2 minutes (@ 23°C, 50% RH) |
| Gloss level | Matte per ASTM D-523 Test Method |
| Lamination | Can be laminated with commercially available pressure-sensitive films. Visit HP’s lamination partner for more information. |
| Waterfastness | Lamination required |
| C3860A – 24″ x 150′ on 2″ core | |
| C3859A – 36″ x 150′ on 2″ core | |

